Nasveti za varčevanje
Pametno nakupovanje
1. Preden greste »na horuk« v trgovino, prelistajte kataloge, ki vam jih dostavi poštar (najdete jih lahko tudi na spletu) in poglejte, kje je ponudba dejansko najcenejša. Če živite v kraju, kjer je več trgovin in so te »na kupu«, si lahko privoščite celo to, da greste v vsako po nekaj stvari. Kadar kupujete kaj drugega kot špecerijo, preverite ponudbo najprej v spletnih prodajalnah – tam so artikli pogosto cenejši kot v trgovini.
2. Da ne boste zapravljali po nepotrebnem, imejte dolgoročni cilj – na primer potovanje v Pariz. Ko boste v skušnjavi, da bi kupili dekoracijo za dom ali nove uhane, pomislite na to, kako se sprehajate mimo pariških kavarn.
3. Postavite si časovno omejitev – kara koli želite kupiti nekaj, kar ni bilo planirano in stane več kot 10 evrov ali pa več kot 10 evrov več od načrtovanega, se držite preprostega pravila: počakajte 24 ur. Če boste po tem času še vedno želeli opraviti nakup, ga pač dajte – a večinoma boste ugotovili, da lahko živite tudi brez debele kuharske knjige za 60 evrov in da lahko v trgovini najdete majico za 20 evrov ter vam jih res ni potrebno porabiti 40.
4. Kupujte darila preko celega leta. Stvari lahko kupite, ko se jih skušajo trgovine znebiti – konec septembra šolske potrebščine, konec poletja igrače za na plažo, po novem letu igrače in kapice ter rokavice ter steklenice vina in bonboniere … Vse spravite na nekoliko bolj odročen kraj, na primer v klet, kjer boste imeli tako pripravljena darila za vse starosti in vse priložnosti. Ko naenkrat potrebujete steklenico vina za sodelavca, bonboniero za prijateljico ali knjigo za otrokovo sošolko, ne bo težav.
5. Preden greste v trgovino po špecerijo, si pripravite seznam. Ne kupujte stvari, ki niso na seznamu. Prav tako ne pojdite v trgovino nikoli s praznim želodcem – lačni boste zapravili veliko več.
Dajte si žepnino
1. Plačajte račune, pripravite znesek za špecerijo, nato pa si dajte žepnino. Z njo ravnajte tako, kot učimo otroke – lahko jo sproti zapravite, ko greste ven, ali pa jo hranite in si čez dva meseca kupite nove čevlje ali čez tri mesece nov plašč. Žepnina je super tudi takrat, kadar s partnerjem nimata istih pogledov na to, koliko denarja in za kaj kdo potrebuje – imejta enako žepnino, potem pa naj vsakdo s svojo počne, kar ga je volja.
Varčno pri hrani in pijači
1. Če v službi dobivate regresirano malico, nikar ne hodite ne malico oziroma kosilo ven. Raje si malico prinesite s sabo – kakšen jogurt in sadje, košček peciva … Tako boste prihranili,saj je hrana v restavracijah dražja, pa še v miru boste pojedli – takrat, ko bodo drugi v slabem vremenu odšli ven in stali v vrsti v samopostrežni restavraciji, si boste vi v miru privoščili malico.
2.Kava iz kavarne ali bifeja je morda res slastna, vendar pa vas lahko stane tudi dva evra. Če si privoščite zgolj eno na dan, to pomeni 365 evrov na leto! Če si privoščite dve, boste zgolj za kavice zapravili eno in pol povprečno plačo. Kaj ni to odločno preveč? Če si kavo radi privoščite v službi, si raje od doma prinesite skodelico, vanjo nalijte vročo vodo, vmešajte žličko instant kave in dodajte mleko – če v službi ni hladilnika, si vsak dan sproti prinesite malo mleka ali uporabljajte trajno mleko v mali embalaži, namenjeno za pitje po slamici.
3. Se s prijatelji radi dobite na večerji? Raje se dogovorite, da se srečate vsakič pri nekomu doma, vsakdo pa naj prinese nekaj hrane – nekdo naj poskrbi za kanapeje, nekdo za meso, nekdo za solato in nekdo za desert.
4. Kadar kuhate jedi, ki jih je enostavno zamrzniti ter odmrzniti, na primer golaž, lazanjo ali govejo juho, vedno skuhajte več. Hrano zamrznite in ko se vam naslednjič ne bo ljubilo kuhati, pač vzemite posodico z zamrznjeno jedjo iz zamrzovalnika – tako ne boste naročali hrane na dom ali šli jest v restavracijo.
5. Izognite se pogostim obiskom trgovin s špecerijo tako, da pripravite meni za cel teden – tako boste lahko naenkrat nakupili vse, kar potrebujete za dobre obroke in ne boste v trgovino leteli vsak dan (in zraven zapravljali še za nepotrebne reči).
6. Imate radi pri sebi vedno plastenko vode? Pol litra vode v plastenki stane 50 centov, tako v enem letu za vodo zapravite kar 182 evrov. V Sloveniji imamo dobro vodo, zato si lahko plastenko napolnite na pipi. Voda iz pipe (razen v nekaterih posebnih primerih) je enako dobra kot ustekleničena, poleg tega pa še okolja ne boste onesnaževali. Če imate radi vodo z okusom, v plastenko z običajno vodo pač dodajte nekaj kapljic limone.
Res ne zmorete brez?
Odrecite se avtomobilu, kadar je le možno. Do pošte, pekarne in na banko greste lahko pogosto peš. Tako boste prihranili pri bencinu, zmanjšali obrabo avtomobila, hkrati pa boste še polni kondicije. V službo pojdite z vlakom ali avtobusom (letne vozovnice so še posebej ugodne), če stanujete bližje svojega delovnega mesta, pa s kolesom. (Tako se boste razgibali in hkrati prihranili še pri strošku za aerobiko ali fitnes.)
Brez mobilnega telefona res ne gre, vendar se lahko odločite za naročniški paket, kjer boste imeli nizke stroške, recimo 10 ali 20 evrov, v to ceno pa bo vključenih že precej pogovorov. Da minut pogovorov ne bi presegli, po telefonu ne govorite na dolgo – telefon je za dogovor, ne pa pogovor. Kadar vam mora kdo kaj na dolgo razložiti, ga pokličite in recite, naj vam vse skupaj pojasni v elektronskem sporočilu.
- stran 1
- stran 2
Podobni članki
- Čisti računi, dobri prijatelji
(10.05.2011) - Zaščita pred krajo identitete
(17.12.2010) - Razlike med bankami – kje dobite največ?
(29.08.2011) - Obleka za maturantski ples
(10.01.2011) - Prihranite pri stroških z ljubljenčki
(31.05.2011) - Dan za lepotičenje
(04.03.2018) - Izbor likalnika
(03.05.2011) - Povabite goste, a privarčujte
(11.12.2010) - Nove tradicije za rojstni dan
(03.10.2014) - Potovanja med nosečnostjo
(25.04.2011)
Najbolj brani članki
-
Kdaj imam god?
objavljeno:14.11.2010, 326,763 prikazov -
Ideje za zavijanje daril
objavljeno:, 304,162 prikazov -
Zlaganje prtičkov: lotos
objavljeno:, 225,111 prikazov -
Zlaganje prtičkov – strelicija
objavljeno:, 193,112 prikazov -
Mini tortice
objavljeno:, 159,339 prikazov