marmelina| Vsakdanje - povsem enostavno.

Zdrava koža – sonce, kreme in zdravila

Pošlji prijatelju

Aktivnosti pri ljudeh z občutljivo kožo

Dermatovenerologi odsvetujejo uporabo solarijev zaradi povzročanja foto-staranja. Odsvetujejo prekomerno izpostavljanje soncu v najbolj vročih urah dneva (kdaj je to, je odvisno od kraja, kjer se nahajamo). Izvajanje aktivnosti svetujejo v dopoldanskem in popoldanskem času (kot so to počeli naši dedki in babice) z ustrezno zaščito (ki je v prvi vrsti primerna obleka in pokrivalo ter zaščita oči, šele nato pa zaščitne kreme).

Zmotna prepričanja glede nege kože

Kadar je koža suha, jo mnogo ljudi namasti z oljem, kar je popolnoma narobe, saj takšna koža potrebuje predvsem vlago. Potreben je nanos kreme, ki vsebuje tako vlago kot nekaj malega maščob, ki ustvarijo na koži zaščitni filter, da vlaga potem v koži tudi ostane. Dermatologi tudi ne marajo domačih pripravkov z različnimi rožicami, ker mnogokrat posledično zaradi teh sestavin prihaja do sprememb na koži.

Spremembe na koži zaradi zdravil

Spremembe na koži so lahko tudi posledica jemanja določenih zdravil. Neželeni učinki zdravil se namreč najpogosteje izražajo ravno na koži, in sicer vse od navadnih izpuščajev pa do življenjsko ogrožajočih reakcij. Po nekaterih podatkih naj bi bila pogostost tovrstnih neželenih učinkov zdravil v ambulantah splošne prakse pri enem od stotih bolnikov, pri hospitaliziranih pa imajo tovrstne težave dva do trije bolniki od stotih. Večina takšnih neželenih reakcij je blagih in praviloma izginejo, ko bolnik prekine zdravljenje z zdravilom, ki je sprožilo reakcijo. Spremembe na koži se običajno pojavijo v obdobju prvih nekaj dni uporabe zdravila.

Spremembe na koži so lahko posledica različnih dejavnikov. Lahko so podobne drugim boleznim, kar otežuje pravilno diagnostiko. Do neželenih učinkov zdravil, ki se izražajo na koži, lahko pride tudi pri interakciji določenih zdravil. Takšen primer je uporaba zdravila proti putiki v kombinaciji zdravila iz določene skupine za zniževanje povišanega krvnega tlaka ali določenega antibiotika, pri čemer moramo biti prvih nekaj tednov še posebno pozorni na pojav alergične reakcije, ki se lahko izrazi tudi kot sprememba na koži (pojav izpuščajev).

Zdravila, ki najpogosteje povzročajo neželene učinke na koži, so antibiotiki (posebej penicilini), nesteroidna protivnetna zdravila in antiepileptiki, saj pri njihovi uporabi prihaja do neželenih reakcij na koži v 1 do 5 %rimerov. Določene spremembe na koži zaradi zdravil se pojavijo ob izpostavitvi sončnim žarkom, na kar lekarniški farmacevti ob izdaji zdravil prav tako opozarjamo. Zaradi pojava teh, tako imenovanih fotosenzitivnih reakcij so bila lansko leto iz proste prodaje umaknjena zdravila s ketoprofenom v obliki, ki se nanaša lokalno. Ta zdravila so tako sedaj na voljo le še na zdravniški recept.

Uporaba zdravil in drugih izdelkov na koži

Pri zdravljenju ali pa lajšanju simptomov kožnih bolezni ter drugih sprememb na koži se najpogosteje uporabljajo poltrdne (mazila, kreme, losjoni, paste) in tekoče farmacevtske oblike (šamponi, dermalne pene) ter posipe (dermalni praški). Pri uporabi dermalnih zdravil je pomembna ustrezna higiena, pri čemer je treba kožo umiti z blagim nedražečim milom, jo dobro splakniti in osušiti z nežnim brisanjem. Pred nanosom zdravila in po njem si je treba dobro umiti dlani. Večina dermatikov je pakiranih v tubi, ki jo je treba iztiskati pri spodnjem robu, in sicer zato, da bi v njeno notranjost prišli čim manj zraka, s čimer preprečimo možno mikrobiološko onesnaženje. Lekarniški farmacevti priporočamo, da tiste predele kože, na katere boste nanesli zdravilo, zaščitite pred sončnimi žarki. To velja tudi za nekatere druge snovi, kot so na primer nekatera zelišča (šentjanževka).

Podobno kot pri drugih zdravilih je tudi pri uporabi dermatikov treba upoštevati navodila zdravnikov in lekarniških farmacevtov glede časovnega odmerjanja ter trajanja zdravljenja. Pri uporabi protiglivičnih mazil je učinek lahko viden že po nekaj dneh. Vendar če bo bolnik prezgodaj prekinil zdravljenje, se bolezen lahko ponovi.

Precejšen del dermalnih zdravil po navodilu zdravnika lekarniški farmacevti izdelajo v lekarni posebej za posameznega bolnika. Gre za tako imenovana magistralna zdravila, ki morajo biti enako kot vsa druga zdravila kakovostna, varna in učinkovita. Lekarniški farmacevt pri izdelavi magistralnih zdravil črpa iz svojega znanja in izkušenj, nenehno pa se tudi izobražuje in sledi najnovejšim priporočilom, metodam ter tehnikam izdelave magistralnih zdravil.

Lekarniška zbornica Slovenije, sporočilo za javnost, junij 2012