Nega psov z gubami
Šar peji, angleški in francoski buldogi ter mopsi niso psi, ki navdušujejo zgolj s svojim karakterjem, temveč tudi s svojim videzom – kar priznajmo, njihove gube in gubice so ljubke. Vendar pa zahtevajo tudi dodatno nego.
Infekcija gub
Pasje gube lahko v svoji notranjosti skrivajo vlago, umazanijo in alergene, ki povzročajo infekcije. Pri psih omenjenih pasem ter tudi psih s pretirano telesno težo so kožne infekcije v gubah (pioderma) precej pogoste. Gube so namreč vlažno okolje, kar je idealno za razmnoževanje in rast bakterij. Zato je treba ves čas skrbeti za čistočo gub na obrazu, okoli gobčka, v mednožju, pod pazduhami in tudi v okolici mlečnih žlez.
Kadar pride do infekcije v gubah, postane koža rdeča in vlažna ter ima neprijeten vonj. Pojavijo se lahko gnojni mehurčki, iz katerih se izloča gost bel gnoj, pes pa se lahko na prizadetem mestu liže in praska.
Pri blažjih oblikah infekcije je dlako običajno treba obriti in področje očistiti z blagim milom. Nato se uporabijo mazila, ki vsebujejo antibiotike in kortikosteroide. Kadar gre za hujšo okužbo, je potrebno uporabiti oralne antibiotike.
Da bi se infekcijam v kožnih gubah izognili, je potrebno psa redno pregledovati, mu gube čistiti ter skrbeti, da so suhe. Kadar je pes pretežak, je potrebna tudi izguba telesne teže.
Pravilna nega psa z gubami
Za nego gub potrebujete hipoalergenski pasji šampon, čistilne robčke, suhe bombažne robčke, krtačo za psa, brisačo ter tudi koruzni škrob ali otroški puder.
Večino psov z gubami (vsaj angleškega buldoga in šar peja, ki jih imata največ), je potrebno vsaj enkrat tedensko okopati. Pri tem je treba umiti tudi gube in jih namiliti tako, da šampon v gube vtremo s prsti. Paziti je treba, da ne pride šampon v oči.
Po šamponiranju psa temeljito izperemo, da odplaknemo šampon in umazanijo tudi iz gub, nato pa ga dobro obrišemo z brisačo. Posebej pazljivo do suhega obrišemo kožne gube, kajti če ostanejo vlažne, bo to gojišče za bakterije.
Psa moramo vsak dan skrtačiti, da odstranimo odpadle dlake, ki so se ujele v gube.
Vsako juto in večer gube obrišemo z vlažnimi čistilnimi robčki, ki ne dražijo kože (lahko uporabite robčke za dojenčke – tiste za občutljivo kožo, ki ne vsebujejo parfumov in drugih sredstev, ki dražijo). Nato jih zbrišite še z bombažnim robčkom, da bodo suhe. Tako z mokrim kot tudi s suhim robčkom obrišite gube v obeh smereh, ne le v smeri rasti dlak.
Psu lahko po čiščenju z robčki v gube s prsti vtrete tudi malo koruznega škroba ali pudra za dojenčke, kar bo vpilo ostanke vlage.
Podobni članki
- Ima vaš pes neprijeten vonj?
(17.01.2011) - Kuža naj bo čist in urejen
(06.03.2011) - Čiščenje plinskega štedilnika
(15.02.2012) - Čiščenje otroškega bazenčka
(13.07.2017) - Otrok in mačka – poskrbite za ujemanje
(15.06.2011) - Vzdrževanje likalnika
(05.11.2010) - Čiščenje kletke glodalca
(13.11.2010) - Hitro čiščenje računalnika
(18.02.2011) - Kako očistiti cvrtnik oz. fritezo?
(17.04.2013) - Pomivalni stroj – napake pri uporabi
(14.11.2010)
Najbolj brani članki
-
Kdaj imam god?
objavljeno:03.11.2010, 328,937 prikazov -
Ideje za zavijanje daril
objavljeno:, 304,606 prikazov -
Zlaganje prtičkov: lotos
objavljeno:, 225,539 prikazov -
Zlaganje prtičkov – strelicija
objavljeno:, 193,487 prikazov -
Mini tortice
objavljeno:, 159,648 prikazov