marmelina| Vsakdanje - povsem enostavno.

Pravila kramljanja na “uradnih” zabavah

Pošlji prijatelju

sodelavci nazdravljajo na zabaviFotolia

V odgovor skrijte iztočnico za pogovor

Če vas nekdo povpraša po tem, kaj počnete, ne bodite kratki in suhoparni. Odgovorite tako, da se bo v odgovoru skrivala iztočnica za nadaljevanje pogovora. Najhujši odgovor na to, kaj v življenju počnete, je: »Nič posebnega.« Ne le, da bo pogovor zamrl, ampak bo sogovornik tudi dobil vtis, da ste dolgočasni. Raje recite, da se trenutno se ukvarjate s tem, kje preživeti novoletne praznike (in sprožite pogovor o potovanjih), da renovirate otroško sobo (in sprožite pogovor o gradnji ali otrocih) in podobno.

Spodbudite ljudi h govoru

Vsi radi govorimo o sebi. Če želite, da se drugi razgovorijo, je treba pogosto zgolj znati poslušati in vsake toliko izreči kak stavek ali zgolj besedo. Če ljudje govorijo o nečem, na kar se ne spoznate, jim povejte, da se ne spoznate vendar vas zanima – in z veseljem bodo govorili naprej ter vas poučili. Če ne gre drugače, za začetek komentirajte kaj čisto »banalnega« - obleko, čevlje, nakit – vse to izraža sogovornikovo osebnost in je priložnost, da se razgovori.

Pokomentirajte situacijo

Kadar ste v dvomih, pokomentirajte prostor, glasbo, natakarje, dolgo vrsto ob bifeju s hrano… Če vam druga oseba odgovori s čim več kot da ali ne, pomeni, da se je pripravljena pogovarjati z vami. Prav tako pa lahko vsakogar vedno prijazno povprašate, od kod pozna gostitelja oziroma na kakšen način sodeluje s podjetjem, ki je pripravilo zabavo.

Kako ravnati z »zoprneži«?

Na vsaki zabavi se najdejo tudi tisti, ki niso prijetna družba. Na primer ljudje, s katerimi ste se že večkrat srečali, a se vedno znova pretvarjajo, da vas ne poznajo. Takšno obnašanje takoj prekinite – recite: »Morda se ne spomnite, a že večkrat sva se srečali na seminarju, nazadnje prav pred mesecem dni v Portorožu.« tej osebi ne bo preostalo drugega, kot da se na to prijazno odzove in reče vsaj to, da morda se vas pa res spomni, a ni povsem prepričana.

Če ste ujeti v pogovor z osebo, ki ne pozna pravil »osebnega prostora« in ves čas rine bliže k vam, vsakič stopite korak nazaj. Če pride ponovno preblizu in vam je neprijetno, vzemite v roko kozarec s pijačo in ga držite pred sabo.

Tudi ljudje, ki ne nehajo govoriti o sebi, pa čeprav vas njihova razlaga ne zanima v detajle, so lahko neprijetni. Takrat se je treba znati primerno umakniti – na takšen način, da ne dajete vtisa, da ste nevljudno zbežali. Sogovornika v primernem trenutku prekinite in recite, da morate nujno po kozarec vode, saj imate popolnoma suha usta, da morate poskusiti sladico, ki so jo ravno prinesli, saj je videti naravnost slastna, da morate po kanape, kajti pravzaprav še niste nič jedli…

Kara ni druge pomoči, naj vas reši najboljša sodelavka – že prej se dogovorita za znak, ki pomeni, da katera od vaju potrebuje pomoč. Tako bo lahko sodelavka prišla do vas, se opravičila, da moti pogovor, ter vas odpeljala na plesišče ali prosila za pomoč pri kakšni »nujni« zadevi.