Previdno pri nabiranju čemaža!
S prihodom pomladi so začeli ljudje bolj intenzivno obiskovati naravo in nekateri zelo radi nabirajo rastline, med katerimi je tudi divji česen ali čemaž. S Centra za zastrupitve Interne klinike UKCL opozarjajo na previdnost pri nabiranju rastlin, podobnih čemažu. Na istih rastiščih namreč najdemo tudi močno strupen jesenski podlesek. Zamenjave so lahko usodne zaradi močnega strupa - kolhicina, ki ga vsebuje jesenski podlesek in je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren. Letos spomladi so v Centru za zastrupitve že zdravili štiri bolnike, zastrupljene z jesenskim podleskom, ena bolnica pa je žal umrla.
Doc. dr. Miran Brvar, dr. med. s Centra za zastrupitve Interne klinike UKC Ljubljana zato poziva ljudi k izjemni previdnosti: »Zastrupitev z jesenskim podleskom poteka v več fazah. 2 do 12 ur po zastrupitvi bolnikom postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. 24 do 72 ur po zastrupitvi pride do okvare srca, jeter, ledvic, trebušne slinavke in pljuč. Pri bolnikih, ki preživijo prvi fazi zastrupitve, se po 4 do 5 dneh zaradi zavrtosti kostnega mozga znižata števili belih krvnih celic in ploščic, zato se povečata nevarnosti za okužbe in krvavitve. Po 2 do 3 tednih pa bolnikom izpadejo še lasje.«
V Centru za zastrupitve zato želimo opozoriti nabiralce divjih rastlin, da zamenjave nestrupenega čemaža s podobnimi strupenimi rastlinami, kot so jesenski podlesek, šmarnica in bela čmerika, niso redke. V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana tako vsako leto zdravimo nekaj bolnikov, ki se pomotoma zastrupijo z jesenskim podleskom. Letos spomladi smo zdravili že štiri bolnike, zastrupljene z jesenskim podleskom in ena bolnica je žal umrla. Lani pa smo na primer zdravili tudi dve družini, ki sta se zastrupili z belo čmeriko. Zastrupitev z belo čmeriko poteka s slabostjo, bruhanjem, drisko, glavobolom, meglenim vidom, oslabelostjo, počasnim srčnim utripom, nizkim krvnim tlakom in prehodno izgubo zavesti.
V primeru suma na zastrupitev s strupeno rastlino priporočamo čimprejšnji pregled pri zdravniku v urgentni ambulanti. Rastlino ali njene dele oziroma ostanke VEDNO vzamemo s seboj k zdravniku, saj bodo tako v bolnišnici veliko lažje prepoznali rastlino in ustrezno ukrepali. Slike strupenih rastlin so predstavljene tudi na naši spletni strani www.zastrupitve.net.
Divji česen ali čemaž (Allium ursinum) je cenjen kot začimba ali kot samostojna jed. V naravi se čemaževi zeleni listi pojavijo zgodaj spomladi na sončnih in vlažnih travnikih. Na istih rastiščih najdemo tudi močno strupen jesenski podlesek (Colchicum autumnale), katerega ovalni listi lahko spominjajo na čemaž. Zamenjave so pogoste predvsem preden vzcvetijo značilni čemaževi beli cvetovi. Zamenjave rastlin so lahko usodne zaradi močnega strupa - kolhicina, ki ga vsebuje jesenski podlesek in je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren.
UKC Ljubljana, Sporočilo za javnost
Preberite tudi naš članek o čemažu.
Podobni članki
- Ogljikov monoksid – nevarnost kurilne sezone
(29.12.2010) - Zlata pravila gobarjenja
(01.10.2011) - Čemaž – divji česen
(14.04.2011) - Pripravite vrt na zimo
(07.11.2011) - Goji jagode
(22.04.2011) - Božična zvezda
(06.11.2010) - Vrtnarjenje za začetnike – izkoristite hladne mesece
(21.02.2011) - Sindrom policističnih jajčnikov
(16.11.2010) - Pravilno shranjevanje zdravil
(04.11.2010) - Pajkasti svečniki
(23.10.2012)
Najbolj brani članki
-
Kdaj imam god?
objavljeno:22.04.2011, 328,813 prikazov -
Ideje za zavijanje daril
objavljeno:, 304,595 prikazov -
Zlaganje prtičkov: lotos
objavljeno:, 225,518 prikazov -
Zlaganje prtičkov – strelicija
objavljeno:, 193,469 prikazov -
Mini tortice
objavljeno:, 159,634 prikazov