marmelina| Vsakdanje - povsem enostavno.

Aparati iz nerjavečega jekla – čiščenje

Pošlji prijatelju

ženska čisti hladilnik iz nerjavečega jeklaFotolia

Dandanes mora tudi bela tehnika slediti trendom, ki zagotavljajo popolnost tako v obliki kot funkcionalnosti. Vendar pa: kako naj sploh še govorimo o beli tehniki, ko pa so tudi gospodinjski stroji in aparati ravno zaradi novosti v oblikovanju prevzeli množico drugih barv? Pa ne le pisane odtenke, temveč predvsem srebrn izgled »inoxa«.

Včasih so gospodinje ob posebnih dnevih loščile srebrnino – torej žlice, vilice, nože, svečnike in podobno, kar so uporabljale zgolj za »ta boljše« priložnosti. Danes ni veliko drugače. Če hočete »ta boljše«, si boste zagotovo privoščili gospodinjske aparate, ki niso zgolj vrhunsko oblikovani, temveč so zagotovo v srebrni barvi. Ki ponuja elegantne in prefinjene linije ter daje »beli« tehniki dodaten vtis čistoče in modernosti. In res je, tudi aparate ter stroje z ohišjem iz nerjavečega jekla boste morali kdaj pa kdaj nekoliko zloščiti, da bodo ohranili sijaj…

Inox

Nerjaveče jeklo oziroma »inox« je pojem čistoče: onemogoča namreč nabiranje umazanije ter je odporno na rjavenje, zato so se izdelki iz njega iz medicine, kemične ter farmacevtske industrije, pred nekaj več kot desetimi leti preselili tudi v naše domove. Predvsem v kuhinjo, saj je pri pripravi hrane čistoča izrednega pomena, nato pa so se ga »nalezli« tudi drugi aparati.

»Inox« pravzaprav ni natančno določen material: sem spadajo vse železove zlitine, ki vsebujejo vsaj 10,5 odstotka kroma, vendar pa so lahko dodane tudi druge primesi, na primer ogljik, ki naredijo material bolj obstojen na korozijo, bolj odporen na toploto ali pa zgolj lažji za oblikovanje. Tako poznamo v osnovi več kot 50 vrst nerjavečega jekla, ki je namenjen različnim uporabam. Za »v kuhinjo« jih je le nekaj. In tudi ti se med seboj razlikujejo po končni obdelavi…

Čiščenje – splošna vodila

Tudi naprave iz nerjavečega jekla je potrebno redno čistiti, tako iz estetskih razlogov kot zaradi preprečevanja korozije, proti kateri je »inox« sicer zavarovan s tanko plastjo kromovega oksida. Vseeno pa se lahko material »okuži«, če ni čist, zato je nega nujna. Pa brez skrbi – nerjaveče jeklo se ne more izrabiti, pazljivi morate biti le na končno obdelavo – torej na vzorce oziroma zrnatost ali končno poliranje. Nujno je torej, da se pred pričetkom čiščenja seznanite z navodili proizvajalca vašega stroja ali naprave, kjer boste našli podrobne podatke o tem, katera čistila lahko uporabljate ter katera ne in podobno.

Tudi nerjaveče jeklo se umaže. Za čiščenje je večinoma dovolj nekaj tople vode in mehka krpa, včasih pa se je površin potrebno lotiti z neagresivnimi čistilnimi sredstvi, ki morajo biti nujno neabrazivna – torej takšna, da ne povzročajo drobnih prask. Prav tako ne smete nikoli uporabiti kuhinjskih spužvic, ki imajo grobi del ogljikovih vlaken ali celo kovinskih »ostružkov« - te površino opraskajo, poleg tega pa lahko kakšen njihov droben delec ostane na površini »inoxa« ter povzroči rjavenje.

Za nekoliko bolj temeljito čiščenje je dovolj, če vodi dodate nekaj kisa, ki bo umazanijo zagotovo odstranil. Tako po uporabi nežnih čistil kot kisa pa površino vedno dobro izperite z vročo vodo. Da ta za seboj ne bo pustila lis, površino do suhega zbrišite s papirnatimi brisačami ter spolirajte z mehko krpo.

Kadar se vaš gospodinjski aparat umaže, je dobro za čiščenje poskrbeti v doglednem času. Če se umazanija na nerjavečem jeklu posuši ter »zapeče«, bo jeklo pod njo namreč izgubilo svojo barvo.